Od Redakcji:
Smutne jest życie bez poezji! Smutne, bo wtedy coś umyka, a świat staje się zbyt prosty, by cokolwiek w nim zrozumieć. I może dlatego to już trzeci tomik poezji wydany przez Podhalańską Oficynę Wydawniczą. Tym razem są to wiersze uznanej i cenionej poetki z Nowego Targu, Wandy Szado-Kudasikowej.

"Szuflada pełna wierszy" to niezwykła poetycka podróż, to zaproszenie do poszukiwania tego co najważniejsze wśród codziennych spraw, wśród znaków tradycji, ludzi i krajobrazów. Poetka często podkreśla, że pisze, "bo odczuwa głęboką potrzebę podzielenia się z kimś swoimi myślami". I również w tym najnowszym tomiku wierszy odnajdziemy niebywałe bogactwo doznań i refleksji. Tutaj wnikliwa i zarazem subtelna obserwacja świata, tego najbliższego, podhalańskiego świata, przeradza się w głębokie egzystencjalne rozważania.
Zbiór, który oddajemy do Państwa rąk zawiera więc teksty mówiące o głębokiej miłości do Boga, o przemijaniu i o takiej zwyczajnej, codziennej radości życia. O tęsknotach i cierpieniu, nadziei i pięknie, o szczęściu, które jest tuż obok, za oknem, na polanie, w góralskiej muzyce i we wspomnieniach. Wanda Szado-Kudasikowa stara się za wszelką cenę odnaleźć cudowność we wszystkim co zwykłe: w kroplach rosy, w kuchennym piecu, uśmiechu dziecka. Poszukuje cudowności w drobiazgach, których na co dzień, zagubieni w pośpiechu współczesnego świata, po prostu nie zauważamy. Uczy nas, jak cieszyć się z każdego dnia, jak żyć w krainie dobra i miłości.
Na tomik "Szuflada pełna wierszy" składają się wiersze napisane w języku literackim i podhalańską gwarą. Tworzą one jednak przemyślaną i jednolitą całość, łączy je dojrzała forma, piękno poetyckiego słowa, głęboka wrażliwość, zaduma nad światem i człowiekiem. Ten tomik w sposób szczególny wpisuje się w dorobek i spuściznę kulturową Podhala, gdyż poetka umiejętnie spaja w nim tradycję i teraźniejszość, umiłowanie rodzinnej ziemi i uniwersalne wartości.
Można w najnowszych utworach Wandy Szado-Kudasikowej odnaleźć wiele, poszperać w nich tak jak w zapomnianej, dawno nie otwieranej szufladzie. Są w nich okruchy życia, smutku i radości. Dlatego watro sięgnąć po te wiersze, do czego z całego serca zachęcamy.
Kolegium Redakcyjne Podhalańskiej Oficyny Wydawniczej składa serdeczne podziękowania autorce tomiku za nieodpłatne przekazanie wierszy. Dziękujemy p. Markowi Fryźlewieczowi Burmistrzowi Nowego Targu za finansowe wsparcie, p. Marcinowi Ozorowskiemu za projekt okładki oraz p. Marii Mrożek za wykonanie ilustracji. Słowa wdzięczności kierujemy także pod adresem p. Anny Mlekodaj za opatrzenie tomiku posłowiem, i p. Zofii Stojakowskiej-Staichowej za nieocenione wskazówki redakcyjne".